Son Dakika

Teknonoji Nereye Gidiyor ! Yararları ve Zararları

Teknonoji Nereye Gidiyor ! Yararları ve Zararları

Teknonoji

Merhabalar ! Teknonoji Nereye Gidiyor Sorusu Bizlere Yöneldiğinde İster İstemez Ürperiyoruz. Dünyada Hızla Gelişen Özellikle 2000’lerden Sonraki  Teknonojiye Ayak Uyduramazken Geride Kalıyoruz veya Atladığımız Bazı Noktalarda Oluyor. İletişim, Ulaşım, Sağlık ve Özellikle Deyineceğim Nokta Silah Savunma Teknonojisinde Gelişen Teknonojidir. 21’inci Yüzyıl’da Olası Bir Dünya Savaşınıda Düşünmek İstemiyoruz. Teknonojinin Yararlarından Ziyade Zararlarını Göreceğimiz Gerçeğini Kimse Değiştiremez. Dünyada Artık Radyasyonun Olmadığı Yer Kalmadığından Kanser, Kalp ve Benzeri Hastalıklarının Çoğalmasıda Beraberinde Geldi. Örnek Araştırmalarımız Başlıca Bu Şekildedir

Teknonojinin Olumsuz Yönden Hayatımızda Oluşturabilecek Etkenleri

Başlıca Ülkelerin Kanser Risk Oranları

  • ABD: Her Yıl Ortalama Olarakl 1.300.000 İnsan Kansere Yakalanıyor
  • Almanya: Ortalama Olarak Her Yıl %0,5 – 1 Kansere Yakalanma Riski Çoğalıyor
  • Romanya: Ortalama Olarak Her Yıl %0.5 Kaser Büyüme Riskidir
  • Türkiye: Ülkemizde İse  Her Yıl Kanser Büyüme Oranı En Az %1.2’dir

Peki Teknonojinin Diğer Zararlarından Bahsedecek Olursak, Bir Çok İşlerimizi Kolaylaştıran Teknonojinin İşlerimizi Kolaylaştırdığı Gibi Bir Takım Hastalıklara da Yol Açtığı Görülmektedir. Obezite, Renk Körlüğü vs Göz Hastalıkları, Sitress, Ruhsal Bozukluk, Bağımlılık, Tembellik ve Gerçek Sosyalleşme Yerine Sanal Sosyalleşme Gibi Hayatımıza Etken  Zararlardır.

Teknonojinin Olumlu Yönden Hayatımızda Oluşturduğu Kolaylıklar

Yazıya Girerken İçimiz Kararmış Olabilir, Haydi! şimdi Birazda Teknonojinin Hayatımızda Ne Gibi Yararları Olduğunu Tartışalım

Teknonojinin Hangi Alanlarda Bizlere Kolaylıklar Sağlıyor

  • Bilgi İletişim Haber: İlk İletişim Aracı Olarak Telgraf 1793 Yılında Kullanılmaya Başladı. Telefon, Gazete, Telsiz, Bilgisayar, Cep Telefonlar Geçmişte ve Günümüzde Kullanılan Teknonoji İletişim Araçlarıdır.
  • Ulaşım Araçları: İlk Teknonojik Ulaşım Aracı Denis Papin Tarafından 1707 Yılında Buharlı Gemi Olarak Ortaya Çıkıyor. Sonra Fransız Nicolas Joseph Cugnot Tarafından 1779 Yılında İcat Edilmiştir. 1797 Yılında İngiltere’de Atların Bırakılarak Demiryolu Sistemi ve Hava Yolu Ulaşımı 1890 Yılında Celement Ader ve Otto Lilienthal Tarafından İcat Edilmesiyle Teknonojik Olarak Ulaşım Bu Günümüzdeki Haline Kadar Geldi.
  • Ses ve Video Çekimleri: Martinville’in Tarafından 1857 Ses Kayıt Bulunmuş ve Patenti Alınmıştır. 1936 Yılında, 30 Satır Taramalı Kaydırmalı Sistemler İle Video Gün Yüzüne Çıkmış Oldu. İlk Ses ve Video Çıkışı Tam Olarak Bilinmese de İlk Klip 1877 Yılında Robert Planquette’nin Tarafından Bestelenmiş Normandiya’nın Çanları İsimli operadaki, Kamarot’un Sarkısına Çekilmiştir.

Bunlara Örnek Bir Çok Madde Verebiliriz. Bizler Teknonojimizi Düzgün Bir Şekilde Kullandıkça Dünyamız Güzelleşecektir. Fazla Teknonojiye Düşkünlük Uykusuzluk ve stresi de Beraberinde Getirdiği Gibi Sosyal Çevremizi de Etkileyecektir. Sevdiklerimize Vakit Ayırmayı Unutmayalım.

Not: Teknonoji Yüzünden Hayvanlara ve Bitkisel Hayatları da Göz Ardı Etmememiz Gerekir, Çünkü İnsanlar Tek Başlarına Bir Hiçtir Daha Güzel Bir Dünya Hayatı İçin Hayvanlara ve Çevreye Saygılı Olmalıyız.

İlginizi Çekebilir

Teknonoji

Teknonoji ve Çocuklar. 21’inci Yüzyılın En Büyük Sorunu mu ?

Teknonoji ve Çocuklar. 21’inci Yüzyılın En Büyük Sorunu mu ? Günümüzde Hızla Büyüyen ve Teknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.