Son Dakika
Outlast

Outlast Oyun İncelemesi

Outlast Oyun İncelemesi

Oyun Adı: Outlast
Yapımcı: 
Red Barrels
Oyun Türü: 
Korku, Suvival
Platform: 
PC, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Tarihi:
2013
İnternet Sitesi:
www.redbarrelsgames.com

 

Outlast Oyun İncelemesi

Temiz iç çamaşırınızı hazırladınız mı? Çünkü kaçmamız gereken bir deliler hastanesi var. Kırmızı Variller’ in çıktığında korku oyunu piyasasını sallayan oyunu. Outlast! Atmosferi ile bizi soğuk terlere boğan, tek işimizin kaçmak olduğu garip bir korku oyunu. Şaka değil sadece kaçıyoruz. Hiçbir şekilde silah ve benzeri kullanmıyoruz. Kesici, delici, ateşli. Onlar kovalıyor biz kaçıyoruz. Kısaca oyunun özeti bu. Durun sayfayı kapatmayın. Sadece kaçmak bir oyunu kötü yapmaz.Outlast Oyunda biz geri zekalı bir gazeteciyi canlandırıyoruz. Aslında iyi çocuk fakat tam bir aptal. Gecenin bir yarısı, dağın başında, ışıkları yanmayan bir akıl hastanesine hangi akılla giriyorsun be kardeşim. Yani ne işin var akıl hastanesinde. Cevabı oyunun başında alıyoruz. Kimin gönderdiği belli olmayan bir dosya. Burada deneyler ve yasadışı işler yapılıyormuş ve biz bunu habere almalıymışız.

Yavrum sen geri zekalı mısın? Neden kimden geldiği belli olmayan bir dosyaya itibar ederek tanrının unuttuğu yerdeki akıl hastanesine gidiyorsun? Hem de gecenin bir yarısı. Bunu yapmak için aklını peynir ekmekle yemiş olmalı. Hadi gidip bir bakayım dersin anlarım. Binayı gördükten sonra senin tıpış tıpış geri dönmen lazımdı. Sen hangi köyün delisisin. Kapı kilitli demek ki komşuya gittiler sen de çek git işte. Ne var da pencereden giriyorsun içeriye. İçeriye girdin ilk gezdiğin odalarda patlak televizyondan Fenerbahçe – Galatasaray derbisi izleyen abilerimiz var. Her şey normal akıl hastanesi sonuçta. Geri dön defol git. Ne diye zorluyorsun ki şansını. Her taraf kilitli. Neden girmeyi deniyorsun ki. Sana bilgisayar oynamayı deneyen misafir çocuğu muamelesi yapıyorlar işte. Git gelme istemiyoruz diyorlar. Satırlı abiyi gördün işte elektriği açmayı denerken. Git lan işte!


Gazeteciye sinirimi attığıma göre satırlı abiye gelelim. Abi elektrik modernlik demektir bırak yansın ışıklar. Bir de “Kim oradaki.” diye bağırıyor. Ben burada yokum. Sal da yakalım şu ışıkları. Lambaya püf demişsin Barış abimize uyup anladık da bizi satırla kovalamana gerek yok yani. Işık girmeyen eve doktor girermiş abi sal da ışıkları yakalım. Sprint atarak kaçarken aklıma “Yeşil Yol” filmindeki “Karanlıktan korkuyorum patron, lütfen ışığı kapatma” repliği kulaklarıma çalındı. Işık girmediğinden dolayı doktor girmiş tabii.
Psikopat Doktor. Adam aldı makası kesti parmaklarımızı ciddi ciddi ya. Sen nasıl bir psikopatsın abi. Hele makasla kapıyı parçaladığı sahneye. O parmaklarla köşe yazısı yazacaktım ben daha. Ne istedin parmaklarımdan. Bir de işaret parmağımı kesiyor. Doktor gidince kanama nasıl durdu anlayamasam da sonuç olarak parmakları kaptırıyoruz. Oyunun en uzun süren kısmı oldu. Yaklaşık iki buçuk saat boyunca o kovaladı ben kaçtım. Peşimi bırakmadı da. Dört tur attım oda değiştirerek bana mısın demiyor.
Dev. Şu dede korkut hikayelerindeki tepegözün yandan yemişi. Nereye gitsek karşımıza çıkıyor. Kafeteryanın 3. katta olması lazım.  Nasıl bir kafeteryada olup bir kanalizasyonda olabiliyorsun. Bunun bir üst modelleri vardı bir de. Bize bir şey yapmadılar veya bana yapamadılar bilemiyorum fakat o masum akıl hastalarını neden katlediyorsunuz. Küfredecek akıl var da neden bunları yapıyorsunuz. Ayrıca onlarca deli nasıl iki tane mutantı öldüremiyor. Bildiğin akıl hastanesinde soykırım yapıyor kaypaklar. Diğer deve dönelim. O ağırlıkla nasıl koşabiliyorsun lan sen. Taşa çarpıp düştüğünde futbol topu gibi yuvarlanıp gitmen lazım senin. Kapıya nasıl sığdığını düşündüğüm kadar yazı yazsam sitede onlarca yazım olurdu. Galiba kokumuza geliyor  dolapların içine kaçarak kurtulamadım hiç. Tutup fırlatıyor bir de. Kafamızı neden koparıyorsun git başka şekilde öldür. Zincir seslerini duyunca zaten sövmeye başlıyoruz. Kafeteryada sövmediğim yer kalmadı galiba. Hele kanalizasyonda. Kanser ediyor insanı. Yaşama sevincini sömürüyor. Geniş alanda görünmüyor da zaten. İki parmağı daha alın da bir daha karşılaşmayayım bu müptezelle.
Karakterlere yeterince giydirdiğimize göre değerlendirmeye geçebiliriz. Grafikleri gayet güzel. Optimizasyon problemi yok. Atmosfer. Bir korku oyununda aradığım en büyük özellik. Beni oyunda tutan iki şeyden birisi atmosfer. Korku oyunlarında iki şey varsa diğer özelliklere asla bakmam açıkçası. Birincisi atmosfer ikincisi hikayenin işlenişi. Ama burada illa ki diğer özelliklerini de incelemem lazım. Outlast de ikisi de muhteşem bir şekilde kullanılmış. Oyun beni korkutamasa da gerginliği üzerimden hiç atamadım. Atmosfer bu gerginliği sağlıyor işte. Yaratıkları gece görüşünde görmek korkuyu arttırsa da oyun beni korkutmayı başaramadı. Çünkü benim için jumpscareler artık baydı. Fakat o zamanlar oldukça modaydı. Oyunu sınıfta bitirdim ve arkadaşların yerinden sıçrayışından jumpscare tekniğinin hala ne kadar etkili olduğunu birincil gözden tanık oldum. Müzikler de çok iyiydi. Atmosfere çok uyumluydu. Hikaye anlatımı alışılmışın dışında gözünüze sokula sokula yapılmıyor, siz kendiniz araştırmanız gerekiyor. Oyun sizi düşünmeye itiyor. Bunu Outlast 2 de çok daha fazlasıyla görüyoruz.
Bu lanet akıl hastanesinde başarılar. Çevreyi güzelce inceleyin. Notları ve dosyaları okuyun. Fazla saklanmayın, korkanın çocuğu olmazmış. Geride asla pil bırakmayın. Duracell onlar. Teknosa’da iki tanesi 11 lira.

 Outlast Oyun Tanıtım Videosu

Outlast MİNİMUM:

   • İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7 / 8 – 64 bits *
   • İşlemci: 2.2 GHz Dual Core CPU
   • Bellek: 2 GB RAM
   • Ekran Kartı: 512 MB NVIDIA GeForce 9800GTX / ATI Radeon HD 3xxx series
   • DirectX: Sürüm 9.0c
   • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista / 7 / 8 – 64 bits
  • İşlemci: 2.8 GHz Quad Core CPU
  • Bellek: 3 GB RAM
  • Ekran Kartı: 1GB NVIDIA GTX 460 / ATI Radeon HD 6850 or better
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
Dipçe : Bu yazıyı  3 ay önce hazırlamıştım. 3 aydır resim eklememi bekliyor yavrucak.
İçerik Yazarı : Afshin IV

İlginizi Çekebilir

Steamcraft

Steamcraft Oyun İncelemesi, Sistem Gereksinimleri

Steamcraft Hem Karada Hem Havada Gerçekleşecek Savaşlarda Oyunun Bizlere Sunduğu Olağan Üstü Son Gelişmiş Teknonojik Silahları Kullanacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.