Son Dakika

Harddisk Sorunu, Sebepleri ve Arıza Tespitleri Nelerdir ?

Harddisk Sorunu, Sebepleri ve Arıza Tespitleri Nelerdir ?

Harddisk Nedir, Ne İşe Yarar: Harddisk Belirli 80, 120, 25, 500 Gb Üstleri de Bulunan Parçadır. Bilgisayarların Beyni Desek Yeridir. Gerekli Olan Windows Dosyalarının Yüklendiği, Resim Video Müzik Gibi vs Kişisel Bilgilerimizi Saklamaya Yarayan Parçadır.

Harddisk Sorunu

Harddisk Sorunu ile Karşılaşmamamız İçin Alınacak Tedbirler

Harddisk Sorununun Bir Çok Belirli Faktörlerden Dolayı Parçanın Arızalanmasına Sebep Olur Madde Madde Bunları Yazıp ve Alacağımız Tedbirlerle Nasıl Sağlıklı Kullanılabileceğini Anlatacağız.

Antivirüs: Dünya Üzerinde Virüsün Bulunmadığı Windows İşletim Sistemli Bilgisayar Yoktur ve Kimi Zararlı Kimide Zararsızdır. Aslen Zararsız Dediğimiz Virüsler Dosya Üzerinde Belirli Bir Hasar Yerine Arka Planında Çalışarak HDDyi  Bilgisayar Sistemimizin Yorar, Zararlı Olan Virüsler de Herm Dosya Sistemine Zarar Verir Hemde Hardisk Üzerinde Yoğunlaştığı İçin Harddiski Yorarak Bozulmasına Sebebiyet Verir.

Isınma: Harddiskte Fan Özelliği Olmaz. Isında Parça İçindeki Disk Yüzeyine Zarar Vererek Bad Sector Arızasına Sebebiyet Verebilir. Leptop Kullanıyorsak Gerekir Olan Altı aylık Termal Bakımını İşin Uzmanlarına Yaptırmamız Gerekir Aksi Taktirde Cihaz Zamanla Isınma Sorunu Oluşur Hsrddiskin Kendi Ort 40 Derece Sıcaklığı Yetmezmiş Gibi Birde İşlemci Sıcaklığından Etkilenirse Bad Sector Olması Muhtemeldir. Masaüstü Bilgisayarınızın Kapak Fan, Eksoz Fan ve Power Suppyl Fanlarının İyi Olmasına Dikkat Etmeliyiz Çünkü Isınma Arızasın dan Dolayı Bad Sector Arızasına En Çok Masaüstü Kullanıcıları Nasibini Alıyor.

Sarsılma: Genellikle Leptop Kullanıcılarının Başına Gelir Taşınabilir HDD Kullanıcıları da Buna Geçerli. Harddisk İçerisindeki Mil Ucundaki Kafa Sarsılma Esnasında Cd Yüzeyine Vurarak Kaplamaya Zarar Verir ve Haliyle Bad Sector Arızası Başlangıcı Oluşur. Dizüstü Bilgisayarı Özellikle Cihazımız Çalışırken Çok Dikkatli Bir Şekilde Hareket Ettirmemiz Gerekir.

Power Suppyl: Masaüstü Bilgisayarlar İçin Geçerli Olan Tedbirdir. Cihazımızın Gerekli Olan Elektirik Dağıtımını Yapan Power Parçası Önemlidir Çünkü Elektirik Aksamı Bozuk Verdiği Taktirde Elektirik Aksamından İlk Olarak Harddisk Etkilenecek ve Hdd Anakartınızı Yakacaktır. Power Suppyl Alırken Kaliteli Almanız Harddisk Sorunu ile Karşılaşmamız İçin Önemlidir.Harddisk Arıza Çeşitleri ve Tespitleri Nelerdir ?

Anakart Sorunu: Elektirik Düzensizliğinden Dolayı Bozulur. Bios Menüde Harddiski Görememek Ana Kartın Gittiğine İşarettir.

Kafa Atma Sorunu: Bu Sorun Hdd İçerisinde Bulunan Ucunda Kafa Bulunan Krom Çubuktan Oluşur. Mil Harddiskin Kök Tarafında Bulunan Çift Mıknatıs Arasında Manyetik Güçle Hareket Eder ve Bu Manyetik Sistemin Bozulmasından Kaynaklanan Bir Arıza Sorunudur. Genel Olarak Tık Tık Diye Kafa atması veya Sürekli Sabir Bir şşşşşşş Sesinden Anlaşılır.

Disk Motoru Sorunu: Harddiskler Çalışırken Ufaktan Titreşim Oluşur Bunu El İle Hissedebilirsiniz. Motor Devresi Hdd İçerisindeki Altın Kaplama Diski Çevirmesiyle Bu Titreşim Oluşur. Taki Bir Titreşim Yoksa Disk Motoru Arızalanmıştır.

Bad Sector: İsminden Anlaşılacağı Üzere Kötü Sektördür. Isınma ve Sarsılma İle Bu Arıza Oluşur. Arızanın Tespiti Normal Kullanıcı İçin Zordur. Çünkü Küçükten Büyüyen Bir Arızadır. Bilinçli Kullanıcılar Bu Arızanın Farkına Varıp Verilerini Kurtarabilirler. Harddiskin İçerisinde Bulunan Kaplamanın Yüzeyinde Oluşan, Bir Bölümden Diğer Bölümlere Zamanla Atlar ve Sonrasında İşletim Sistemi Çöker Öyle Farkına Varılır ve Verilerin Bir Kısmı veya Büyük Bir Kısmı Kurtarılamaz Hale Gelir. Bu Arızanın. En Az Haftada Bir Kez Minitool Programı İle (Burdan İndiriniz) Taramanız Önerilir…

 

Esen Kalın!

İlginizi Çekebilir

Teknonoji

Teknonoji ve Çocuklar. 21’inci Yüzyılın En Büyük Sorunu mu ?

Teknonoji ve Çocuklar. 21’inci Yüzyılın En Büyük Sorunu mu ? Günümüzde Hızla Büyüyen ve Teknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.