Son Dakika
Elder Scrolls Online

Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited Oyun İncelemesi

Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited Oyun İncelemesi

Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited Oyun İncelemesi

Ehm ehm ehm. Evet Aldmerler, Bosmerler, Khajitler, Bretonlar ve diğer Tamriel halkları! Yeni bir maceraya daha atılıyoruz. İsmi “Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited”. Yapımını Zenimax Online’ın üstlendiği, TES hayranlarını yalnızlıktan kurtaran vurdulu kırdılı bir oyun. En sevdiğim MMORPG olan Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited, bir dakika bu isim çok uzun. En iyisi komunite gibi biz de ona “ESO” diyelim. En sevdiğim MMORPG olan Elder Scrolls Online ‘da  saatlerinizi değil günlerinizi, aylarınızı harcayacaksınız. Oyun biraz fazla kompleks. Hikayesinden bahsetmiyorum. Oyunun mekaniklerini öğrenmek fazlaca zamanınızı alacak. Temel oyun mekanikleri, bossların, mahzenlerin – galiba karşılığı bu – mekanikleri ve daha bir çoğu. En iyisi ufaktan başlayalım sınıflardan falan.

 

Elder Scrolls Online : Tamriel Unlimited Oyun İncelemesini Şu Şekilde Sıralıyalım

  • Sınıflar: Oyunda 5 adet sınıfımız var. Dragonknight, Nightblade, Warden, Sorcerer, Templar. Hepsinin bazı bölümlere yatkınlıkları var. Ancak kafanıza göre takılabilirsiniz. Dragonknight tank eğilimlidir, Nightblade DPS ancak stamina ağırlıklı, Warden her şey yapabilen garip bir sınıf,  Sorcerer DPS ama magicka üzerine kurulu, Templar ise genel olarak healer. Ancak kısıtlama yok. Oyun içerisinde de göreceksiniz bunu. Tank sorcererlar şunlar bunlar. Yani kardeşim sen bu sınıfı seçmişsin bunu oynamak zorundasın gibi bir kural yok. Ancak öyle oynanırsa daha işlevsel olur ama fantastik seçimlerle çok güzel işler çıkaran oyuncular da var.

Elder Scrolls Online

  • Irklar: Diğer Elder Scrolls oyunlarında olduğu gibi Elder Scrolls Online’da da yine ırklar çeşit çeşit. 10 ırk var ve 3 er şekilde 3 ittifaka dağıtılmışlar. Her ırkın ayrı bir bonusu var. Yazı biraz uzunca olacağı için teker teker anlatmak istemiyorum. 3 ittifakın olayı da alliance war. Mesela arkadaşınız  farklı bir ittifakta siz farklı bir ittifaktasınız, alliance war a beraber katılamıyorsunuz, DLC gerektiriyor. Bir de Imperialımız var. Onun alliance ı yok.

Elder Scrolls Online

  • Yetenekler: Aah şu yetenekler. Elder Scrolls Online ‘ın yetenek mantığı bir çok oyundan farklı. Öncelikle her sınıfın 3 tane yetenek ağacı var. Daha sonra, her silah türünün yetenek ağaçları var. Zırh türlerinin yetenek ağaçları var, yani hafif, orta ve ağır zırh adında 3 yetenek ağacı daha. Her ırkın kendine has yetenek ağaçları var. DLClerin yetenek ağaçları var, var da var. Bunların bazıları pasif, bazıları aktif yetenekler. Aktif yetenekler kullandığınız yetenek barında ise seviye atlıyor. Seviye 5 olunca onu morphluyoruz. Morph ona değişik özellikler katıyor, sonra tekrar kasıyoruz. Pasif yetenekler seviye atlamıyor, sadece puan vererek güçlendiriyoruz. Bir de bu yetenek ağaçlarının ayrı seviyeleri var. Örneğin  silahların yetenek ağaçları o silahları kullanarak; zırhların yetenek ağaçları o zırhlar üzerinizdeyken hasar alarak, crafting yetenekleri eşyalar üzerinde oynama yaparak. Peki arttırınca n’oluyor? Bazı yetenekler bazı seviylerede açılır. Örneğin bazı  ultiler … yetenek ağacı 50 seviye ister. Yani karakter seviyesine göre değil, yetenek ağacı seviyesine göre yetenek ister.

Elder Scrolls Online

  • Setler: Oyunda rastgele zırhları giymiyoruz. 160 CP ye kadar giyebilirsiniz ama ondan sonra kesinlikle bir set ayarlamak zorundasınız. Set mantığı şöyle : Bir setde 5 veya 2 eşya olur. 2 Eşya olanlar genelde sadece yaratıklardan ve pledge anahtarı ile açtığımız kasalardan düşer. 5 Eşyalık setler ise yaratıklardan düşebilir veya üretilebilir. 2 Eşyalık setlerde birini taktığımızda 1 eşya takıldığında ve 2 eşya takıldığında bonus verir. Bu 2 eşyalık setler kask ve omuzluklardır. 5 Eşyalık setler ise 2 3 4 ve 5 eşya takıldığında bonus verir. Bunlar herhangi bir parça olabilir. Mücevher, zırh, silah. Farketmez. Çift el ile kullandığımız silahlar 2 parça sayılıyor. Setlerin tam hali güçlü bonuslar veriyor. Yani elimizden geldiğince set kullanmaya çalışıyoruz.

Elder Scrolls Online

  • Champion Points: Yukarıda CP dedim şimdi CP ne diye soruyorsunuzdur. CP nin açılımı Champin Point. Yani şampiyon puanları. 50 seviyeden sonra CP sürecine geçiyoruz. Son gelen yama ile 750 CP var. Bunun üzerine çıkabiliyorsunuz ama kullanamıyorsunuz. Yani biraz geleceğe yatırım yapıyorsunuz. Bu CP puanlarını harcayarak özellikler kazanıyorsunuz. Enlightment yani aydınlanma olayı var bir de. CP ye geçince size bonus tecrübe puanı veriyor. Craftingi çok detaylı. Burada anlatılmayacak kadar detaylı.

Elder Scrolls Online

  • Trial: Trial dediğimiz bir sistem var. Normal mahzenler 4 kişiliktir ancak bunlar 12 kişilik. Kısacası daha çok kişilik daha zor mahzenler. Guildlerde genellikler belirli günlerde trial yapılır. Katılmak isterseniz bir guilde katılın. Ama 160 CP altını almazlar ona göre. Söylemiş olayım ben. 160 CP olunca setinizi ayarlayın ve direkt bir guilde katılıp trial yapın. Tabi eğer PvE oynayacaksanız.

Elder Scrolls Online

  • Battlegrounds: Değişik oyun türleri var. Bayrak kapmaca, kaos topu gibi değişik değişik bir kaç oyun türü. 4v4v4 oynanıyor. Tecrübe puanı kazandırıyor. Battlegrounds görevleri de var. İsterseniz hem görev yapar em Battleground oynarsınız. Oldukça eğlenceli oluyor. Arkadaşlarınızla girerseniz bir de çok eğleneceğinizi düşünüyorum. PvEci iseniz bile bir deneyin derim. Kazansanız da kaybetseniz de eşya ve altın veriyor zaten. Kaybedeceğiniz bir şey yok.

Elder Scrolls Online

 

Şimdi gelelim Elder Scrolls Online ı tavsiye eder miyim?

Kesinlikle tavsiye ederim.  ESO açık ve net piyasadaki en iyi MMORPG dir. Ne Black Desert Online ne World of Warcraft ESO’nun yanından geçemez. Pardon. WoW ile kafa kafaya yarışırlar biraz abarttık. Ama BDO ESO’nun yanında sadece basit bir yan görev. Oyunun hikayesi zaten TES. Hikaye konusunda diğer TES oyunlarını arattırmıyor. Bir o kadar da önemli olan hikayeyi bize sunuş şekli var, o da harika. Ana görevler olsun yardımcı görevler olsun çok güzel. Yani saçma sapan sağa sola gitmiyorsunuz. Bazı diğer MMORPG ler gibi oraya git buraya git değil adını vermek istemiyorum baş harfi BDO. Grafikleri muazzam. Atmosfer muhteşem oluşturulmuş. Atı ilk aldığımda dağ bayır tam bir saat sadece dolaşmıştım. Bazı küçük buglar var ama fazla can sıkıcı değil. Oyunda tamamen serbestsiniz. Çok az bir kısıtlama var. Onun dışında özgürsünüz.

Oyun kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Her türlü insanla oynanabilecek bir oyun. Her şey çok muhteşem. Ortam da harika. Oyunun haritası da çok büyük, bir üst paragrafta söylemem gerekiyordu bunu. Kafanıza göre gezebilirsiniz. Oyuncu topluluğu çok hoş. Dandik insanlar pek az. MMORPG seviyorsanız kesinlikle ESO oynamalısınız. Fiyatını görüp korkmayın. ESO daha fazlasını hakediyor. Oyun içerisinde kuruşu kuruşuna değdiğini farkedeceksiniz ve eğer bu yazıyı okuduktan sonra aldıysanız oyunu bana teşekkür edeceksiniz. Oyundaki nickim @ArguaRageblade ayrıca @Tugra guildine de bekleriz, gelirsiniz, çay, kahve, hoş sohbet takılırız öyle işte.

Oyunun Steam Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Steamcraft

Steamcraft Oyun İncelemesi, Sistem Gereksinimleri

Steamcraft Hem Karada Hem Havada Gerçekleşecek Savaşlarda Oyunun Bizlere Sunduğu Olağan Üstü Son Gelişmiş Teknonojik Silahları Kullanacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.