Doki Doki Literature Club Oyun İncelemesi

Doki Doki Literature Club

Tam bir şaheser. Doki Doki Literature Club. Yani Doki Doki Edebiyat Kulübü. Biliyorum ilk okuduğunuzda bir Japon dating oyunu falan zannettiniz. Oyunu bilmesem benim de aklıma öyle bir şey gelirdi herhalde. Ama değil. Bir korku oyunu. Yanlış okumadınız bu bir korku oyunu. Lan oğlum bir git dalga mı geçiyorsun falan dediğinizi duyar gibiyim. Daha durun. Bu oyun sizi çok fazlasıyla şaşırtacak. Önce biraz aklınızı karıştıracağım daha sonra toparlayacağım.
Oyunun grafikleri anime tarzı. Evet anime tarzı. Yu Gi – Oh, Attack of Titan’ın daha iyisi. Hatta çok daha iyisi. Şimdi bir çoğunuz “Anime grafikleri ile korku oyunu mu olur lan!” diyorsunuz. Olur. Okumaya devam edin. Bu oyun sizi daha çok şaşırtacak.

Oyunda hiçbir şekilde hareket yok. Hareketten kastım yani karakterlerin eli kolu sallanmıyor. Sadece konuşuyoruz. Ciddi anlamda sadece konuşuyoruz. Ve bunu korku oyununda yapıyoruz. Ayrıca oyun pembe temalı. Pembe temalı bir korku oyunu. Favorim.

Oyunun müzikleri çok güzel. Başarılı anlamında demiyorum. Çok neşeli müzikleri var. Hani kırlara uzanacaksın. Takacaksın kulaklığı bu oyunun müziklerini açacaksın. Biraz da bulutlu bir hava olacak. Manzaranın keyfini çıkartacaksın. Öyle güzel, öyle neşeli müzikleri var. Bu üç maddeyi okuyup oyundan soğumayın. Okumaya devam edin. Şaşırmaya devam edin. Zorla da olsa açın oyunu oynayın.

Oyunu oynamak için klavyeye ihtiyacınız yok. Çünkü oyunda tek yaptığımız farenin sol tuşuna basmak. Oyun tercihlerimize bağlı olarak ilerliyor. Aslında bize fazla tercih hakkı da vermiyor 1000 kelimelik konuşmada 50 kelime falan seçiyoruz. Cidden oyunda bir tane aksiyon yok. Şiir yazmak için kelime seçiyoruz. Diyalogları geçmek için farenin sol tuşuna basıyoruz. O kadar. Başka bir şey yok.

Şiir yazmaktan bahsettim. Şöyle, her gün şiir yazıyoruz. Önümüze kelimler geliyor. 16 kelime olması lazım. Birisini seçiyoruz. Hepsi bir karaktere hitap ediyor. 20 sayfa geliyor her birisinden bir kelime seçiyoruz. Olaylar bu seçimlerimiz üzerinden ilerliyor. Hangi kızın hoşuna giden konularda şiir yazarsak o kızla aramız iyileşiyor.

  Karakterler

Oyunda dört karakter var. Çok anlatmamaya çalışacağım çünkü fazlası spoilera girer ki spoiler en çok bu oyunun zevkini kaçırır. Favorimle başlayayım.

Doki Doki Literature Club

  • Yuri. Mor saçlı, kitap okumayı seven anladığım kadarı ile asosyal, numarası büyük, birisi. Fazlasını söylemeyeceğim dediğim gibi spoilera girer. Karamsar bir havası var diyebiliriz.

Doki Doki Literature Club

  • Sayori. Komşumuz ve çocukluk arkadaşımız. Her gün okula beraber yürüyoruz. Oldukça sıkı arkadaşız yani anlayacağınız. Pembemsi kahverengimsi kısa saçlı uykucu bir tip.

Doki Doki Literature Club

  • Monika. Kahverengi uzun saçlı, alımlı, atletik, okulun en popüler kızı. Aynı zamanda kulübün başkanı. Oldukça zeki.
    Doki Doki Literature Club
  • Natsuki. Kısa, çoğu zaman sinirli görünüyor. Saçları da kısa. Pembe saçlı. Saçındaki bağcık bir anime karakterini anımsatıyor bana. Her tarafına dikiş atan birisiydi. Neyse Natsuki’ den bahsediyoruz ondan değil. Şirin denilebilir. Bana ne kadar Yuri şirin görünse de çoğunluk Natsukiyi şirin birisi olarak görüyor.

Resimlerini de gördünüz. İşte bu karakterler korkutacak bizi. Efendim? Hadi lan oradan mı dediniz? Yüzümde mimik oynamadan Outlast i bitirdim. Ama bu oyun ciddi anlamda beni etkiledi. Nasıl mı? Oyunda geçen diyaloglar, gerçekleşen garip olaylar, oyunun havası, müziği ve sesleri. Evet oyunun o neşe dolu müziği bizi korkutacak ve içimize işleyecek. Neden mi? Oyun görsel roman tarzı bir  psikolojik korku oyunu. Hem de türünün en iyilerinden. Bazen kendini tekrarlayan diyalogları bile olsa oyun sizi kendisine öyle bir bağlıyor ki bitirmek için başından kalkmak istemiyorsunuz. 6 saat boyunca beni ekrana kilitledi. Sadece farenin sol tuşuna basarak oynadığımız bir oyundan bahsediyorum.

Oyunu herkese tavsiye ederim. Oyun orta düzeyin üstünde bir İngilizce istiyor. Oyunu herkese tavsiye ederim. Ancak oyunun başındaki uyarıya dikkat edin. Hatta sizin için uyarıyı çevireyim. Bu oyun çocuklar ve kolayca rahatsız olan kişiler için uygun değil.

Oyunun Steam Sayfasına Ulaşmak için Tıklayın

Doki Doki Literature Club Oyun İncelemesi İçerik Yazarı : Afshin IV

İlginizi Çekebilir

Magicka

Magicka Oyun İncelemesi

Magicka Oyun İncelemesi Her cüppeliyi hoca sanmayın. Her asalıyı da derviş. Bazen büyücü olabiliyorlar. Biz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =

Pc Platformu