Son Dakika

Batarya Sorunu ve Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Batarya Sorunu Karşı Alınacak Önlemler ?

Merhabalar değerli Arkadaşlar. Eskiden Sabit Olan Cihazlar Artık Günümüzde Taşınabilir Oldu. Genellikle Lion Batarya Kullanılan Taşınabilir Telefon, Bilgisayar, Müzik Çalar vb Bir Çok Cihazlarda Zamanla Pil Sorunu Yaşarız. Peki Bataryanın Ömrünü Uzatmamız İçin Ne Gibi Önlemler Almamız Gerekir. Altın Kurallar.

Batarya Sorunu

Batarya Sorunu ve Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Sıcaklık: Sıcak ve Nem Batarya Pillerin En Büyük Hastalığıdır. 20 Derecedeki Kullanım Arasındaki Fark Neredeyse İki Katını Geçiyor.

Programsal Kontrol: Leptop ve Telefon İçin Önemlidir. Oyun Program Cihazınızın Isınmasına Sebebiyet Verebilir, Tabi Isınan Cihazda Bataryadan Hızlı Elektirik Çekeceği İçin Bataryanın Ömrü Aşınacaktır.  Boşta Çalışan Uygulamalarınızı Cihazınızı Kabartmasına Asla Müsaade Etmeyiniz. Aynı Anda Bir Çok Uygulamayı İşlemde Tutmayınız.

Şarj Zamanlaması: Telefon ve Bilgisayar İçinde Geçerli Olan Şarj Sorunu Bataryanın Düzgün Şarj Zamanlaması Yapılmamasından Kaynaklı Oluşan Bataryanın Yavaş Yavaş Şarj Özelliğinin Kaybetmesine Sebep Olan Sorundur. Telefon Tablet ve Bilgisayarlarda Şarjın Bitmesine %5 Kala Doldurulması Batarya Ömrü Açısından Önem Taşır. Tabi Şarjı Dolduktan Sonra Şarjdan Çekilmesi de Gerektir.  Günümüzde Bu Sorun Her On Cihazdan Yedi Tanesi İkinci Senesini Doldurmadan Ömrünü Tamamlıyor.

Deşarj Sorunu: Uzun Zaman Kullanılmayan Bataryanın İçten İçe Ölmesi Sorunudur. Bir Çok Leptop Kullanıcısı Bataryanın Ömrü Azalmasın Diye Cihazdan Söker. Sökülen Bataryanın Haftada En Azından 1 Kez Deşarj Olması Gerekmektedir Aksi Taktirde Kullanmadığınız İçin Ömrünün de Kısa Olacağını Söyleyebiliriz.

Şarjda Kullanım: Telefonunuz Şarjda iken Mümkün Oldukça Kullanmamanız Tavsiyedir Bir Taraftan Batarya Şarj Olurken Bir Taraftanda Boşaldığı İçin Telefonunuz Isınmasına Sebep Olur Bu Sebepten Bataryanın Şişmesine Neden Olur.

Batarya Sorunu

Not: Resimde de Görüldüğü Gibi Bataryası Şişen Bir Tablet. Tabi Bu Batarya Şişme Olayı Cihaz Kapalıyken Belli Olmaz Patlama Esnasında Size Zarar Verebilir. Günümüzde Binlerce Batarya Patlamasından Kaynaklı Yaralanan İnsanlar Vardır. Hafife Alınmaması Gereken Önemli Konulardır.

 

Esen Kalın!  Pcplatformu Logo

İlginizi Çekebilir

Bios Programlama

Bios Programlama, Yazma İşlemi

Bios Programlama, Yazma İşlemi Eeprom Nedir: Açılımı (Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory) Olan Eeprom Değişken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.