Son Dakika

Android Biyografisi – Başlangıçtan Günümüze Kadar Gelen Tarihçesi

Android Biyografisi
Android Biyografisi

Android Biyografisi

2015 yılının Temmuz ayında Google tarafından Android Inc. adıyla satın alınmıştır. Şirketin ilk merkezi Palo Alto’da kurulmuştur. Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White Android kurucuları olarak önemli bir işe imza atmıştır. Bu isimler birer Google çalışanı olarak Google’ın mobil cihazlar pazarına girmesini sağlamıştır.

Linux işletim sistemi tabanlı bir sistem olan Android, taşınabilir cihazlar için programlanan açık kaynak kodlu bir yazılım olarak önemli bir ilerleme sağlamıştır. Özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi olması Android açısından önemli bir avantaj olarak öne çıkmaktadır. Android kodlarının yalnızca küçük bir kısmı Google tarafından kapalı tutulurken kodların büyük bir kısmı geliştiricilere sunulmaktadır.

Android Biyografisi

Android Biyografisi – Android’in ücretsiz ve özgür bir işletim sistemi olması Google’ın politikalarıyla ilgili bir konu tartışılıyor. Google Android’in daha hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, birçok akıllı telefon üreticisinin kullanımına sunulması için bu tarz bir politikayı tercih etmiş görünüyor. Android işletim sisteminin daha fazla kullanılması ve yaygınlaşması Google reklamlarının daha fazla kullanıcıya erişebileceği anlamına geliyor. Bu durum da Google’a pozitif olarak bir dönüş sağlıyor.Android Biyografisi Gelişim Kronolojisi Şu Şekilde:

 • Android 1.0 ya da diğer ismiyle Android Apple Pie HTC Dream’in işletim sistemi olarak yerini aldı. Bu sürüm; kamera desteği Wi-Fi, bluetooth, klasörler, web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, YouTube, alarmlı saat, galeri vb. özellikler içermektedir.
 • 9 Şubat 2009 tarihinde Android 1.1 veya Android Banana Bread yayınlandı Bu sürümle önceki sürümde tespit edilen sistem hataları düzeltildi.
 • Tarihler 30 Nisan 2009’u gösterdiğinde Android 1.5 ya da diğer ismiyle Android Cupcake yayınlandı. Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, sık kullanılanlar klasörü ve Widget’ları kişiselleştirebilme özellikleri yer aldı. Ayrıca klavye sözlüğü ve animasyonlu ekran özellikleri Android’e giriş yaptı.
 • 15 Eylül 2009 tarihinde Android 1.6 ya da diğer ismiyle Android Donut yayınlandı. Bu sürümle Ekran çözünürlüğünde daha yüksek bir kalite sağlandı. Çeviri yapma özelliği geliştirildi. Okutma özelliği, Android market, galeride çoklu silme özelliği, sesli arama, WVGA ekran çözünürlük desteği eklendi.
 • 29 Ekim 2009 tarihinde Android 2.0 ve 2.1 ya da diğer ismiyle Android Eclair yayınlandı. HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği eklenmesiyle Android için önemli bir dönüm noktası sağlandı. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen yeni bir arayüz geliştirildi. Geliştirilmiş Google Maps, hareketli duvar kâğıtları ve dijital yakınlaştırma seçenekleri de Android Eclair’in önemli avantajları arasında yer aldı.
 • Mayıs 2010’da Android 2.2 ya da diğer ismiyle Android Froyo yayınlandı. 720p ekran çözünürlüğü, USB bağlantı, Wi-Fi tarayıcı , Flash Player 10.1 vb. önemli seçenekler kullanıcıların hizmetine sunuldu.
 • Şubat 2011 tarihinde Android 2.3 ya da diğer ismiyle Android Gingerbread yayınlandı. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik özelliği kullanıcıların beğenisine sunuldu. XGA (1366×768) ekran çözünürlüğü Android cihazlarda yer aldı. Bu durum ekran çözünürlüğü açısından oldukça önemli bir ayrıntı.
 • Şubat 2011 tarihinde Android 3.0 ya da diğer ismiyle Android Honeycomb yayınlandı. Android işletim sisteminin tabletlerle entegrasyonu sağlandı. Android Honeycomb sadece tabletler için tasarlanan bir Android sürümü olarak yerini aldı.
 • Ekim 2011 tarihinde Android 4.0 ya da diğer ismiyle Android Ice Cream Sandwich yayınlandı. Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC ile dosya paylaşımı vb. önemli özellikler bu sürümde yer aldı.
 • Android Market’in adı 2012 yılının Mart ayında Google Play Store olarak değiştirildi.
 • Temmuz 2012 tarihinde 4.1 ya da diğer ismiyle Android Jelly Bean yayınlandı. Aynı esnada birden fazla uygulama açma özelliği sağlandı. Butter project ile enerji verimliliğinde daha iyi bir performans amaçlandı.
 • Ekim 2012’de 4.2 (Android Jelly Bean Plus) yayınlandı. Çoklu kullanıcı özelliği , 360 derece panoramik fotoğraf ve Swype klavye bu sürümde yer aldı.
 • 11 Şubat 2013’te 4.2.2 sürümünün ısınma ve donma problemleri giderildi. Önemli iyileştirmeler sağlandı.
 • 24 Temmuz 2013’te 4.3 sürümü yayınlandı. Çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü, mobil oyunlar için OpenGL ES 3.0 desteği, diğer cihazlara bağlanmak için ilk akıllı Bluetooth teknolojisi, otomatik açılıp kapanabilen akıllı Wi-Fi teknolojisi özellikler bu sürümde yer aldı. Ayrıca Android uygulamalara dair izinler bu sürümle birlikte kontrol edilebilir bir hale geldi.
 • 31 Ekim 2013 tarihinde Android 4.4 ya da diğer ismiyle Android KitKat yayınlandı. Arayüzde önemli değişiklikler yapıldı.
 • 3 Kasım 2014 tarihinde Google Android 5.0 veya Android Lollipop sürümünü çıkarttı.
 • 2 Aralık 2014 tarihinde Google Android 5.0.1 güncellemesi yayınlandı.
 • 29 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen I/O konferansında Google tarafından Android M 6.0’ı duyuruldu ve beta sürümü yayınladı.
 • 19 Ağustos 2015’de Google Android 6.0 Marshmallow Üçüncü beta sürümü yayınladı.
 • 2016’da Google, Android N’in geliştirici betası yayınlandı.
 • 22 Ağustos 2016’da Google Android N’i Android 7.0 ya da diğer ismiyle Android Nougat sürümü yayınlandı.
 • 21 Mart 2017 tarihine gelindiğinde Android O geliştirici sürümü teknoloji dünyasının ilgisine sunuldu.

İçerik Yazarı: Mehmet Ali Çelik

Bağlantılı Olan Biyografi Yazıları

Microsoft Biyografisi İçin Tıklayınız…

Andy Rubin Biyografisi İçin Tıklayınız…

İlginizi Çekebilir

Hp Biyografisi

Hp Biyografisi – Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Tarihçesi

Hp Biyografisi – Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Tarihçesi Kurucuları:  Bill Hewlett, David Packard Şirked Adı: Hewlett Packard …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.