Son Dakika

Amd vs Nvidia Arasındaki Farklar – Amd’mi Nvidia’mı

Amd vs Nvidia Arasındaki Farklar – Amd’mi Nvidia’mı

Amd vs Nvidia Karşılaştırması

AMD Ekran Kartı: AMD, işlemci üreten bir şirket olarak 2006 yılında ATI şirketini satın alarak grafik işlemci alanında da başarılı üretimler gerçekleştirmektedir. AMD ekran kartları özellikle Radeon serisiyle öne çıkmış, geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.

Amd vs Nvidia

AMD Radeon ekran kartları ATI ve AMD ortak çalışmasıyla üretilmiştir. DirectX jenerasyonuyla oyun bilgisayarları için harika işler çıkaran AMD, bu sayede geniş bir müşteri potansiyeline sahip durumda.

Amd (GPU) Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

NVİDİA Ekran Kartı: Nvidia, 1993 yılının Nisan ayında kurulan Kaliforniya merkezli bir şirkettir. Grafik işlemci alanında gerçekleştirdiği üretimlerle dünya çapında bir müşteri kitlesine sahip olduğu söylenebilir. Grafik işlemci üretiminin yanı sıra mobil cihazlar ve otomotiv pazarındaki yonga çipi üretimleriyle öne çıkmaktadır.

Amd vs Nvidia

Nvidia, AMD şirketinin Radeon serisine karşı GeForce grafik işlemci ailesini üretmiştir. GeForce serisi, dünya çapında kullanılan bir seri olarak ekran kartlarının gelebileceği en üst seviye teknolojilere sahiptir.

Nvidia (GPU) Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

AMD vs Nvidia Ekran Kartları Arasındaki Farklar

                AMD ve Nvidia ekran kartları arasında ciddi bir rekabet bulunuyor. Bu durum AMD’nin Radeon, Nvidia’nın GeForce serileriyle daha da belirgin bir hale gelmişti. DirectX 11 ve DirectX12 jenerasyonlarıyla birlikte AMD ve Nvidia arasındaki rekabet kullanıcılar tarafından çok daha önemli bir hale geldi.

Amd vs Nvidia

Ekran kartı alanında başarılı bir tercih yapabilmek için ilk olarak belli ölçütleri baz almanız gerekiyor. Fiyat/performans dengesi, bilgisayarınızı çoğunlukla hangi işlemler için kullanacağınız, bir iş bilgisayarı ya da kişisel bilgisayarınız için kullanıp kullanmayacağınız, renk kalitesine ne derece önem verdiğiniz ve bütçeniz belirleyici ölçütler olabilir. Peki AMD ve Nvidia ekran kartları arasındaki farklar nedir?

  • AMD tarafından satışa çıkarılan ekran kartları serileri, Nvidia serilerine göre çok daha uygun. Bunu ilk bakışta görebilirsiniz.
  • AMD üretimleri açık kaynak kodlu iken, Nvidia kapalı kaynak kodlu yazılımlar tercih ediyor. Bu gerçekten önemli bir ayrıntı!
  • DirectX11 teknolojisinde Nvidia’nın performans açısından öne çıktığı rahatlıkla görülebilir. DirectX11 jenerasyonu için hem oyun hem de genel kullanımda Nvidia bir adım önde!
  • DirectX12 jenerasyonunda birden fazla oyunda AMD serilerinin performansı göz dolduruyor. Üstelik Nvidia GeForce serisi AMD Radeon’dan her zamanki gibi daha pahalı!
  • AMD Radeon serisi renkleri daha kaliteli gösteriyor. Daha gerçekçi ve canlı renkler için AMD Radeon!
  • İş bilgisayarınız için bir tercihte bulunacaksanız daha stabil çalışan Nvidia’yı tercih edebilirsiniz. Genel kullanım, programlar, çizimler ve diğer işler için Nvidia güven veren stabilizasyonuyla öne çıkıyor.

İçerik Yazarı: Mehmet Ali Çelik

Bağlantılı Olan Biyografi Yazıları

GPU Performans Bit Değerlendirmesi İçin Tıklayınız…

Amd (GPU) Biyografisi İçin Tıklayınız…

nVidia (GPU) Biyografisi İçin Tıklayınız…

İlginizi Çekebilir

GPU Performans

GPU Performans Bit Değerlendirmesi?

GPU Performans Bit Değerlendirmesi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.