Son Dakika

Amd CPU Biyografisi – Başlangıçtan Günümüze Kadar

Amd CPU Biyografisi – Başlangıçtan Günümüze Kadar

Amd CPU Biyografisi

Amd CPU Biyografisi – Başlangıçtan Günümüze Kadar

Amd’nin (Advanced Micro Devices’in) Kuruluşu

Amd CPU Biyografisi 1 Mayıs 1969 Yılında Abd Kaliforniya Eyaletinde Bir Toplantı Odasında Kurulan Amd Amaçladığı Dünyanın En Büyü Yarı İletken Üreticülerinden Birisi Olmaktı ve Günümüze ve Kurulduktan Sonraki Zamanına Bakarsak Gayyette Büyük Bir Başarıyı Yakalamış Olduğunu Görmekteyiz, Açılımı İse Advanced Micro Devices Kurucularının Tamamıda (Fairchild) Şirketinin Üst Personellerindendir.

Amd CPU Biyografisi

Başlangıçlarda Sadece Ram Çipi Üreten Amd IBM İle Anlaşıp Altmicro İşlemci Üretiminin Yolu Açılmış ve Intelin Karşısına Büyük Bir Rakip Olarak Çıkmıştır İlk Çıkardığı Micro İşlemci AMD AM286 1985 Yılında Sunmuştur.

Amd CPU Biyografisi

Amd CPU Biyografisi – Amd’nin Kurulduğu Tarihten Bu Yana Ürettiği İşlemciler

 

AM9080 ve AM2900 (1975)

Lisansı Olmayan İki İşlemci Ürününü Yarattı. Aslına Bakarsak AM2900 İşlemci Değildi Desek Yeridir Çünkü Bir Dize Modül Bileşenlerinden İbaretti. Intel‘in 8 Bit Micro İşlemcinin Tersine Birebir Mühendislik Kopyası Olan AM9080 İşlemcisini Üretti.

AM29000 32-Bit RISC İşlemcileri (1980 – 1990)

AM29000 serisi 32-bit RISC İşlemci Üretti. Amd’nin 90’lara Doğru X86 Projesine Yönelik Çalışmasından Dolayısıyla AMD,x86 işlemci hattına odaklanmak Bu Serideki Tüm çalışmaları durdurdu.

AMD AM286 (1985)

Amd Bu İşlemcisiyle Intel 80286’ya Fark Atmış Bulunmaktaydı. Intel 80286’yla 12.5 Mhz Sınırlarında İken AMD AM286 20 Ghz Sınırlarına Dayanabiliryordu, Kıyaslamamızın Sebebi Aynı Mühendisliğin Kopyası Olarak Üretilmeleriydi ve Amd Büyük Bir Başarıyı AMD AM286 ile Elde Etmiş Oldu.

AMD AM386 (1985)

Intel İlk 32-bit x86 80386’yı piyasaya sürdü. Amd ise Intelin 80386’ya Eş Değerde Bir İşlemci Çıkarma Kararı Aldı Bu Karar Sonrası İşler Umduğu Gibi Olmadı Çapraz Telif Hakkından Dolayı Amd’nin Bu İşlemciyi üretmesinden Dolayısıyla Intel Amd’ye Dava Açtı. Yıllar Süren Davadan Sonra Mahkeme Amd’nin Yanında Oldu. Aynı Kopya Olmalarına Rağmen Intel 33 MHZ Amd ise 40 MHZ’ye Sahipti.

AM486 ve AMD 5×86 (1994)

Amd’nin Ürettiği Intelin Tasarladığı Son İşlemcidir. Amd ile Intel Arasındaki Mahkemelerden Doları Amd Yine Bu Kopya Üründe Intele fark Attı. Intel 80486 100 MHZ Olmasına Rağmen Amd 120 Mhz’ye Kadar Çıkabiliyordu…

K6: AMD’nin NexGen İşlemcisi (1996)

Amd’nin İlk Kendisinin Tasarladığı X86 İşlemci Olmakla Bereberinde Malesef Intel Pentium’u Geçemedi.

AMD K7 ve K75: Athlon’un Doğuşu (1999)

Amd 7 Nesil İşlemcisini Piyasaya Sürmekle Beraber Atlonun Başlangıcı ve Dönüm Noktasıydı. Aynı Anda Çoklu İşlem İçin Gelişim Aşamasına Geçilmişti Artık Çekirdekli Sistemlere Merhabalar Diyorduk…

AMD K7: Athlon Thunderbird (2000)

İkinci Nesil Olan Athlon Thunderbird 5 Haziran 2000’de Piyasaya Sürülmüş Oldu

AMD K7: Duron, Athlon Palomino/XP

2001’de Amd Athlon’nu Palomino/XP ile Tekraren Geliştirdi. İkisi Arasında Pek Bir Fak Olduğu Söylenemezdi Ancak Bu Gelişim Süreci İçerisinde Amd’nin 333 MHz Dahada Hızlandığını Gösterdi. SSE SIMD Talimat Destekleride eklendi. Windows’un Xp’yi Çıkardığı An Polomino’yu Xp İle Kodladı.

AMD Geode: The APU Predecessor

Amd Goide İşlemci Hatttını 2003 Yılında National Semiconductor‘den Satın Aldı.

AMD K7: İlk Sempron (2004)

AMD, ilk Semprom Markalı Ürünlerini Yıl İçerisinde Piyasaya Sundu

AMD K8: Athlon 64!

AMD, ilk Tüketici Odaklı 64 bit x86 İşlemciyi Piyasaya Sürerek Dünyayı Şok Etti. K8 Kodlu Bu İşlemci K7’nin Aslında Gelişmiş Haliydi. Amd Bu İşlemcisiyle 64 Tasarımına Geçmiş Oldu. FSB‘yi sistemden etkin bir şekilde kaldırdı. Bunun Yerine AMD, Eski FSB Bağlantısından Daha Fazla Bant Benişliği Sağlayabilen HyperTransport Teknolojisini Tanıttı.

AMD K8: Sempron

K8 Athlon İşlemcilerin Yanı Sıra AMD, Sempron serisini K8 Serisinde de uyguladı. İlk Sempronlar gibi, Bu İşlemcilerin de Athlon Modellerine Göre Daha Az Önbellek ve Daha Düşük Saat Hızı Vardı.

AMD K8: Athlon 64 X2

Amd İlk Çift Çekirdekli Micro İşlemcisini Üreterek Dünyayı Birkez Daha Şoke Etti.

AMD K8: Turion And Turion X2 (2005)

Amd Turion Adlı Mobil İşlemcisini Piyasaya Sundu. Bu İşlemcinin Mimari Yapısı Daha Az Enerjiyle İşlemcinin Çalışmasıydı. Çift Çekirdek Olarak Çıkmıştır Ama Pek Bir Başarılı Olduğunu da Söylenemez.

AMD K10: Dört Çekirdekli Phenom

Amd IPC’yi K8’e Kıyasla Geliştirdiği İşlemcidir. K10’unu En Büyü Dexz Avantaşı 4 Tane Mantıksal Çekirdekle Geliştirilmiş Olmasıydı. İşlemci Hızı 2.4 İle Sınırlıydı.

AMD K10: Phenom II

AMD K10: Phenom II Phenom’un Eksiklerini Kapatmak İçin Piyasaya Sürüldü. Amd 45nm’lik bir işleme geçiş yaparak. Saat Hızını Arttırmak İçin Bunun Yanı Sıra Harcanan Gücüde Beraberinde Düşürmüş Oldu.

AMD K10: Athlon II

Amd Athon II Marma Ko10 İşlemcileri Piyasaya Sundu.Üretim Maliyetini Kısıtlı Tutmak İçin Ön Belleksiz CPU Kalıplarını Kıllandı, Ayrıca Deneb Çekirdekleride Kullanıldı. CPU Çekirdeği ve 3 GHz Civarında Saat Hızı ile bir Deneyimle sundular.

AMD K10: Sempron

Sempron 140, İlk Tek Çekirdekli Mikro İşlemci ve K10 Mikro Mimarisine Dayanan İlk Sempron Marka İşlemci Oldu.

AMD K10: Phenom II X6

Amd 2010 Yılında Thuban ve Zosma Kalıplarını Tanıtarak K10 Serisini Geliştirdiğini Bir Kez Daha Kanıtladı. Amd CPU’nun İş Yüküne Bağlı Olarak Saat Hızını 3.7 GHz’e Yükseltmesine İzin Verdi.

AMD K10: Fusion/Llano

AMD’nin Fusion Projesi, Şirketin “Llano” kod Adlı İlk APU’larını Çıkardığı Temmuz 2011’de Hayata Geçirildi. Llano, L3 Önbellek Eksikliği Çekti ve Düşük Grafik Ayarlarına Aldırmayan Oyuncularda İyi Performans Gösterdi.

AMD Bobcat (2011)

Intel Atom ve Arm Gibi Düşük Güç Tüketen İşlemcilere Kıyasla Üretildi. En Yüksek Performansı 1.75’e Kadar Ulaşabiliyordu

AMD Bulldozer: Zambezi (2011)

Amd 2011 Eylülde İlk Buldozer Kodadlı Mimarisini İşlemcisini Tanıttı. Trinity, iGPU Tarafında AMD Radeon HD 6900 Serisi GPU’ların İçinde Kullanılan TeraScale 3 Mimarisine Geçti.

AMD Piledriver: Vishera

AMD ayrıca, Piledriver Mimarisini FX Ailesine de Uyguladı ve Zambezi’yi Vishera’ya Bıraktı.

AMD Steamroller: A GCN APU

Amd Steamroller Mimarisini 2014 Bu seriyle Yeniledi. ve Zambezi’yi Vishera’ya bıraktı ve AMD’nin GCN GPU Mimarisine Bir Geçişi Nedeniyle APU’nun Grafik Tarafı Büyük Ölçüde Gelişti. APU, ilk HSA uyumlu APU Olma, AMD’nin TrueAudio DSP teknolojisinin Eklenmesi Gibi Bazı Diğer Geliştirmeleri İçeriyordu.

AMD Jaguar (2014)

Amd Eskiyen Çekirdeğini yerine Geliştirdiği Jaguara Geçişini Yaptı Hızlılığı %15 Arttırarak Bu Mimari 2014’en Sonraki İşlemcilere Uygulandı.

Ryzen: AMD’nin Yeniden Doğuşu (Günümüzde Halan Devam Ediyor)

Amd CPU Biyografisi

Amd Buldozer Mimarisiyle Intel Pazarının Yanında Düşüşe Geçmekteydi Buna İstinaden Zen Modülünü Ürettiler Çünkü Şirket Önemli Finansal Kaynakları Kaybetmiş ve Silikon Fabrikalarını Satmak Zorunda Kalmıştı. Bakalım Amd’nin Zaman Sonra Zen Teknonojisinin Artılarını Eksilerini Göreceğiz Günümüzde Hala Amd Intel Pazarına Göre Piyasası Ucuzdur…

Amd CPU Biyografisi İçerik Yazarı: Bashaar Hayat

Bağlantılı Olan Biyografi Yazıları

İntel (CPU) Biyografisi İçin Tıklayınız…

Amd’mi İntel’mi ? İçin Tıklayınız…

İlginizi Çekebilir

Hp Biyografisi

Hp Biyografisi – Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Tarihçesi

Hp Biyografisi – Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Tarihçesi Kurucuları:  Bill Hewlett, David Packard Şirked Adı: Hewlett Packard …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.